Děti na startu – Kladno v tomhle projektu září

Kladno /FOTO, VIDEO/ – Děti na startu, tenhle projekt má hlavu i patu. A lidé na něj reagují pozitivně. Dokonale totiž naplňuje trend dnešní doby – dostat děcka od obrazovek, monitorů a displejů do tělocvičen. Je dobře, že ve Středočeském kraji má tenhle projekt v porovnání s celou republikou téměř nejvyšší nárůst.

img-19349_galerie-980 img-95239_galerie-980img-95279_galerie-980 img-95299_galerie-980img-95369_galerie-980 img-95559_galerie-980
Děti na startu při ukázkové hodině na ZŠ ve Vodárenské ulici. Autor: Jiří Kubík

Cvičím jako opička,
mám ohebná zádíčka,
hop a skok a přes kaluže,
máme tváře jako růže.

Slogan z téhle dětské písničky, která je poutákem Dětí na startu, jsme si vypůjčili záměrně.

Vždyť co jiného by mělo rodiče u svých dětí uspokojovat nejvíc. Zdraví, tváře jako růže a na nich úsměvy. Díky projektu lidí kolem hlavní manažerky Českého svazu aerobiku Jitky Literové ho mají a je jich čím dál víc. „Jsem nadšená a je to moje radost. V Kladně se nám daří, jsme druzí v republice v počtu dětí,“ těší manažerku a cvičitelku, která za dlouhé roky přivedla ke sportu tisíce dětí.

Oč vůbec v projektu jde? Je připraven pro děti ve věku 4 – 9 let, které při hodinách rozvíjejí základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Nacvičují tak gymnastiku, atletiku i míčové hry. „Spousta dětí totiž dnes neovládá základní pohybové věci jako kotrmelec, házení a chytání míče, válení sudů, skákání, padání,“ vysvětluje Jitka Literová.

Ta se roky věnovala zejména rozvoji aerobiku. Loni však začala v rámci projektu Česko se hýbe s Dětmi na startu a letos na podzim ji na pěti školách cvičí přes už tři stovky dětí. Pro srovnání, loni jich bylo na jediné škole sedmdesát.

Nejvíc jich je právě na ZŠ ve Vodárenské ulici, dále ZŠ Amálská, kde se začínalo, a další přibývají na ZŠ C. Boudy, ZŠ Vašatova a připravuje se rozjezd na ZŠ Ukrajinská. „Primátoru Volfovi se projekt hodně zamlouvá a rád by, aby fungoval na všech kladenských školách. Což by nemusel být problém, protože tuhle aktivitu nabízíme všem školám v rámci družiny, což je fajn pro děti, ale i pro rodiče,“ upozorňuje Literová.

Ta je ráda, že s výukou pomáhají vychovatelky v družinách a sama má také svoje vyškolené cvičitelky, které pomáhají. „Soběstačná je 10. ZŠ, kde se projektu ujala tělocvikářka a má k ruce šikovné vychovatelky z družiny. I za to jsem moc ráda, spolupráce v Kladně je doslova unikátní,“ libuje si Jitka Literová, která ještě přemýšlí, jak šikovnost dětí prodat při jejich dalším sportovním růstu už ve specializovaných klubech. „Tam je budeme rádi posílat, nebo to nabídneme rodičům. Nicméně komunikace s dalšími kluby nám ještě chybí, ale slíbil mi v tom pomoci primátor,“ dodala Jitka Literová.

Hejtman Petera: Projektu strašně fandím

Kladno – Středočeský hejtman Miloš Petera se ve čtvrtek přijel podívat na ukázkovou hodinu Dětí na startu do tělocvičny 8. ZŠ Kladno a neskrýval, že se mu nový sportovní projekt líbí. I proto ho jeho úřad finančně podporuje. „Dnešní trend je takový, že děti moc nesportují. Proto je dobře, že při Dětech na startu se naučí nějakému systému, který později mohou uplatnit. Proto pedagogickému sboru strašně fandím,“ řekl hejtman Deníku.

Prozradíte přesnou částku, kterou jste projekt podpořili?
Je to dvě stě tisíc korun, které jsou hlavně na cvičební pomůcky.

V Kladně cvičí nejvíc dětí, asi tři stovky, ale co v ostatních koutech kraje?
Je to výborně rozprostřeno po celém kraji, kde je celkem 18 středisek. K tomu podpoříme třináct akademií, kam by přecházely zdatné děti na vyšší úroveň. Je to napříč všemi sporty, od atletiky po fotbal či hokej, ale i sporty menší. Nastartováno je to dobře a jsem rád, že ukázkovou hodinu Dětí na startu navštívilo tolik rodičů. Vidí, že to má smysl a že je dobře, že jejich dítě nesedí doma u počítače.

Jak vůbec vidíte celkovou podporu sportu z veřejných prostředků? Mnozí na to stále žehrají…
My do sportu dáváme necelých čtyřicet milionů korun v rámci grantů. Pochopitelně by ta částka mohla být vyšší, ale jednáme s dalšími sporty a myslím si, že za pár let to bude vidět.

Zdroj: http://kladensky.denik.cz/ostatni_region/deti-na-startu-kladno-v-tomhle-projektu-zari-20151115.html